“Kimmy Dora: Ang Kiyemeng Prequel” teaser trailer has arrived!

Spring Films and Star Cinema has just released the teaser trailer of the 2013 Metro Manila Film Festival (MMFF) entry “Kimmy Dora: Ang Kiyemeng Prequel.”

KimmyDora

The film stars Eugene Domingo reprising her dual role for the third time on the big screen as the twins Kimmy and Dora. Also included in the cast are Dawn Zulueta, Lovi Poe, Benjamin Alves, Ariel Ureta, Miriam Quiambao, Kiray Celis, Moi Bien and Sam Milby.

Written and directed by Chris Martinez, “Kimmy Dora: Ang Kiyemeng Prequel” is set to hit theaters nationwide on December 25, 2013, Christmas Day.

Watch the trailer below:

 

Maricel Soriano and Eugene Domingo’s “Momzillas” movie poster revealed!

Viva Films has just released the official movie poster of “Momzillas”!

Momzillas Movie Poster

The movie is Diamond Star Maricel Soriano‘s big screen comeback together with actress Eugene Domingo.

They will be joined in the cast by Andi Eigenmann, Billy Crawford, Paul Jake Castillo, Mel Martinez, Eagle Riggs, Candy Pangilinan, Joey Paras and Christian Vasquez.

Momzillas will be released in theaters nationwide on September 18, 2013.

Eugene Domingo goes sexy for “Status Complicated”!

Eugene Domingo is one of the busiest stars in the business, she’s doing movie left and right!

Another movie which she stars in is Status Complicated together with todays hottest hunks Jake Cuenca and Paulo Avelino. 

Eugene Domingo

A slimmer and sexier Eugene Domingo is seen on the photo above!

Are you excited to see them in the movies?

Sam Milby IN, Piolo Pascual OUT in “Kimmy Dora: Ang Keyemeng Prequel”!

Eugene Domingo‘s Kimmy Dora movie will have its third installment and it will be titled  Kimmy Dora: Ang Keyemeng Preque!

kimmy dora seq

Piolo Pascual is no longer available as her leading man and Sam Milby was tapped to take over his role. This will be Sam’s first starring role in an entry to the MMFF.

This is what Eugene said:

“Sam Milby is playing the role and Sam Milby is perfect for it.”

And Sam has this to say:

“Syempre excited ako at kinakabahan. Exciting at medyo nakakatakot din. May kaba, but of course this is a… syempre ‘yung success ng first two, nakakatulong talaga ‘yun.”

“I mean, ‘Kimmy Dora’ is already established and people really loved it, accepted it. Ako rin, I’m a fan, so I think that will also help a lot for this third sequel.”

Are you excited to see Sam and Eugene in one movie together?

“I Do Bidoo Bidoo” and “Bwakaw” leads with most nominations at the 10th Golden Screen Movie Awards!

The movie musical “I Do Bidoo Bidoo” and the Oscar-submitted drama “Bwakaw” lead the roster of nominees for the 10th Golden Screen Movie Awards to be handed out by the Entertainment Press Society (Enpress) on April 27.

i-do-bidoo-500x355

“I Do Bidoo Bidoo” earned a total of 15 nominations, including Best Motion Picture-Comedy or Musical, Best Direction, and no less than 9 acting nods for its singing stars.

“Bwakaw” scored 12 nominations, including Best Motion Picture-Drama, Best Direction, and Best Actor for lead star Eddie Garcia.

The full list of nominees follows:

Motion Picture-Drama:

  • ”Alagwa” (Breakaway Films),
  • “Bwakaw” (Cinemalaya, APT Entertainment, and Octobertrain Films),
  • “Kalye Marino: Intoy Syokoy” (Cinemalaya, Boy So, Rober Bernardo and Boy Abunda),
  • “Mater Dolorosa” (Cinema One Originals and Creative Programs. Inc.),
  • “Mga Mumunting Lihim” (Cinemalaya and LargaVista Entertainment)
  • “Sta. Niña” (Cinemalaya, CCM Creative, and Bonfire Productions),
  • “The Mistress” (Star Cinema Productions),
  • “Thy Womb” (Centerstage Productions).

Motion Picture-Musical or Comedy: 

  • “I Do Bidoo Bidoo” (Unitel and Studio 5),
  • “Of All the Things” (Viva Films and GMA Films),
  • “REquieme” (Cinemalaya and Cine Handurawan).

Best Performance by an Actress in a Lead Role-Drama: 

  • Agot Isidro (“Mga Mumunting Lihim”),
  • Angelica Panganiban (“One More Try”),
  • Bea Alonzo (“The Mistress”),
  • Gina Alajar (“Mater Dolorosa”),
  • Iza Calzado (“Mga Mumunting Lihim”),
  • Janice de Belen (“Mga Mumunting Lihim”),
  • Jodi Sta. Maria (“Migrante”),
  • Judy Ann Santos (“Mga Mumunting Lihim”),
  • LJ Reyes (“Kalye Marino: Intoy Syokoy”),
  • Nora Aunor (“Thy Womb”)

Best Performance by an Actor in a Lead Role-Drama: 

  • Alfred Vargas (“Supremo”),
  • Allen Dizon (“Migrante”),
  • Coco Martin (“Sta. Niña”),
  • Dingdong Dantes (“Tiktik: The Aswang Chronicles”),
  • Eddie Garcia (“Bwakaw”),
  • Kristoffer King (“Oros”),
  • Jericho Rosales (“Alagwa”),
  • JM de Guzman (“Kalye Marino: Intoy Syokoy”),
  • John Lloyd Cruz (“The Mistress”)

Best Performance by an Actress in a Lead Role-Musical or Comedy: 

  • Eugene Domingo (“I Do Bidoo Bidoo”),
  • Regine Velasquez (“Of All The Things”),
  • Shamaine Buencamino (“REquieme”),
  • Zsa Zsa Padilla (“I Do Bidoo Bidoo”)

Best Performance by an Actor in a Lead Role-Musical or Comedy: 

  • Aga Muhlach (“Of All The Things”),
  • Archie Alemania (“Slumber Party”),
  • Gary Valenciano (“I Do Bidoo Bidoo”),
  • John Lapus (“Moron 5 and the Crying Lady”),
  • Ogie Alcasid (“I Do Bidoo Bidoo”),
  • Sam Concepcion (“I Do Bidoo Bidoo”)

Best Performance by an Actress in a Supporting Role-Drama, Musical or Comedy: 

  • Anita Linda (“Sta. Niña”),
  • Dina Bonnevie (“Flames of Love”),
  • Frenchie Dy (“I Dobidoo Bidoo”),
  • Hilda Koronel (“The Mistress”),
  • Janice de Belen (“Tiktik: The Aswang Chronicles”),
  • Mylene Dizon (“Sosy Problems”)

Best Performance by an Actor in a Supporting Role-Drama, Musical or Comedy: 

  • Cesar Montano (“El Presidente”),
  • Kristoffer Martin (“Oros”),
  • Joey Paras (“Bwakaw”),
  • Joross Gamboa (“Kalye Marino: Intoy Syokoy”),
  • Neil Coleta (“I Dobidoo Bidoo”),
  • Ronaldo Valdez (“The Mistress”),
  • Soxie Topacio (“Bwakaw”)

Best Breakthrough Performance by an Actress:

  • Dawn Jimenez (“The Animals”),
  • Kim Komatsu (“Oros”),
  • Sweet Plantado (“I Do Bidoo Bidoo”),
  • Tippy dos Santos (“I Do Bidoo Bidoo”),
  • Yam Concepcion (“Rigodon”)

Best Breakthrough Performance by an Actor:

  • Anthony Falcon (“REquieme”),
  • Kenneth Salva (“Kalye Marino: Intoy Syokoy”),
  • John James Uy (“Rigodon”),
  • Markki Stroem (“Slumber Party”),
  • Marti Sandino San Juan (“Grave Bandits”),
  • RK Bagatsing (“Slumber Party”),
  • Ronald Pacifico (“Grave Bandits”),
  • Sef Cadayona (“Gayak”)

Best Direction: 

  • Adolfo Alix, Jr. (“Mater Dolorosa”),
  • Brillante Mendoza (“Thy Womb”),
  • Chris Martinez (“I Do Bidoo Bidoo”),
  • Jose Javier Reyes (“Mga Mumunting Lihim”),
  • Joyce Bernal (“Of All The Things”),
  • Jun Lana (“Bwakaw”),
  • Olivia Lamasan (“The Mistress”),
  • Richard Somes (“Supremo”)

Best Original Screenplay: Chris Martinez (“I Do Bidoo Bidoo”), Henry Burgos (“Thy Womb”), Jerry Gracio (“Mater Dolorosa”), Jimmy Flores (“Supremo”), Jose Javier Reyes (“Mga Mumunting Lihim”), Jun Lana (“Bwakaw”), Mel Mendoza-del Rosario (“Of All The Things”)

Best Screenplay Adaptation: Eros Atalia (“Kalye Marino: Intoy Syokoy”), Layeta Bucoy (“Melodrama Negra”),

Best Story: 

  • Allan Lopez (“Melodrama Negra”),
  • Chris Martinez (“I Do Bidoo Bidoo”),
  • Emmanuel Palo (“Sta. Niña”),
  • Ian Lorenos (“”Alagwa”),
  • Jerry Gracio (“Mater Dolorosa”),
  • Jimmy Flores (“Supremo”),
  • Jose Javier Reyes (“Mga Mumunting Lihim”),
  • Jun Lana (“Bwakaw”),
  • Mel Mendoza- del Rosario (“Of All The Things”)

Best Cinematography: 

  • Albert Banzon (“Mater Dolorosa”),
  • Alex Esparto (“Supremo”),
  • Carlos Mendoza (“Bwakaw”),
  • Charlie Peralta (“Of All The Things”),
  • Francis Ricardo Buhay III (“Tiktik: The Aswang Chronicles”),
  • Larry Manda (“I Do Bidoo Bidoo”),
  • Nor Domingo (“Sta. Niña”),
  • Odyssey Flores (“Thy Womb”),
  • Rodolfo Aves, Jr. (“Mga Mumunting Lihim”)

Best Editing: 

  • Benjamin Tolentino (“Mater Dolorosa”),
  • Carlos Francisco Manatad & Joris Fernandez (“Supremo”),
  • Jay Halili (“Tiktik: The Aswang Chronicles”),
  • Lawrence Ang (“Bwakaw”),
  • Randy Gabriel (“I Do Bidoo Bidoo”),
  • Vaness de Leon (“Mga Mumunting Lihim”)

Best Production Design: 

  • Adolfo Alix, Jr. (“Mater Dolorosa”),
  • Brillante Mendoza (“Thy Womb”),
  • Danny Red & Joel Bilbao (“El Presidente”),
  • Digo Recio (“I Do Bidoo Bidoo”),
  • Erin John Martir & Adrian Torres (“Supremo”),
  • Joey Luna (“Bwakaw”), Peter Collias & Benjamin Padero (“Tiktik: The Aswang Chronicles”)

Best Sound Design:

  • Albert Michael Idioma (“I Do Bidoo Bidoo”),
  • Antonieto Carlos (“Supremo”),
  • Brillante Mendoza (“Thy Womb”),
  • Ditoy Aguila & Corinne de San Jose (“Tiktik: The Aswang Chronicles”),
  • Mark Locsin & Alex Tomboc (“Bwakaw”)

Best Musical Score: 

  • Egien Ignacio (“Mater Dolorosa”),
  • Jema Pamintuan (“Bwakaw”),
  • Joseph Lansang & Jobin Ballesteros (“The Strangers”),
  • Jesse Lucas (“Mga Mumunting Lihim”),
  • Jessie Lasaten (“El Presidente”),
  • Vincent de Jesus (“I Do Bidoo Bidoo”),
  • Von de Guzman (“Supremo”),
  • Von de Guzman (“Tiktik: The Aswang Chronicles”)

Best Original Song:

  • “Aking Inang Bayan” from the movie “El Presidente”, composed by Marizen Soriano, arranged by Jessie Lasaten and interpreted by Maita Ejercito;
  • “Di Maipaliwanag” from the movie “Slumber Party”, composed by Shielbert Manuel and Braduz Zon and interpreted by Og Sacred;
  • “Paalam Muna” from the movie “Mga Mumunting Lihim”, words, music and interpreted by Davey Langit;
  • “Saan Ako Tutungo” from the movie “Migrante”, composed by Lucien Letaba, Rody Vera and Boni Ilagan, arranged by Melvin Corpin and interpreted by Honey Araneta

Best Visual/Special Effects: 

  • Carlo Manatad (“Supremo”),
  • Dave Yu of Mothership (“Tiktik: The Aswang Chronicles”),
  • Imaginary Friends (“Bwakaw”),
  • Gaspar Manarin of Blackburst (“The Strangers”),
  • Keep Me Posted Production Outfit (“Thy Womb”),
  • Unitel Productions and Optima Digital (“I Do Bidoo Bidoo”)

Coinciding with the award-giving body’s 10th year is the Dekada Award for the Gallery of Distinction. Past winners will be recognized for their contribution to the field of acting, 12 artists, one producer and one director: Zsa Zsa Padilla, Ara Mina, Maricel Soriano, Eugene Domingo, Judy Ann Santos, Coco Martin, Iza Calsado, Dennis Trillo, Sid Lucero, Tirso Cruz III, Aga Muhlach, and Cherry Pie Picache; MLR Films/Quantum Films; and Jeffrey Jeturian.

Recipients of the Presidential Recognition include Quezon City Mayor Herbert Bautista, Senator Jinggoy Estrada, Senator Tito Sotto, Manila Vice-Mayor Isko Moreno, Senator Bong Revilla, Jr. and Governor Vilma Santos.

The awarding ceremonies will be held on April 27 at Teatrino Greenhills.

Bea Binene, Kylie Padilla and Louise delos Reyes competes in “Celebrity Bluff” this Saturday!

This Saturday, kapuso drama princesses Bea Binene, Kylie Padilla and Louise delos Reyes will be competing for the P500,000 cash prize in GMA’s “Celebrity Bluff” game show hosted by Ms. Eugene Domingo.

BEA-KYLIE-LOUISE

To make the girls’ challenge tougher, in-house celebrity bluffers Jose Manalo and Wally Bayola will try to confuse them with their bluffs. Joining Jose and Wally is versatile comedian Jon Santos a.k.a. “Lady Gaga.”

Who among the three ladies will take home the cash prize?  Find that out this Saturday in “Celebrity Bluff” after 24 Oras Weekend on GMA-7.

Check out “Celebrity Bluff”‘s official fan page on Facebook: http://www.facebook.com/CelebrityBluff

Eugene Domingo and Chef Dino Ferrari hosts “Del Monte Kitchenomics” on GMA Network!

GMA Network is cooking up a new and exciting season of Del Monte Kitchenomics this coming February to be hoested by comedienne Eugene Domingo and celebrity chef Dino Ferrari.

eugene+dno

Del Monte Kitchenomics started as a segment in the ‘80s cooking program, “Cooking it up with Nora,” featuring the culinary icon Nora Daza. The coocking shorts then became a segment of the longest-running noontime show–”Eat Bulaga!”–and it was hosted by Connie Reyes, Maricel Laxa and last year, Jolina Magdangal.

This season’s hosts Dino Ferrari and Eugene Domingo are exciting duo to watch since we all know that Eugeneis bubbly and the say I see Dino, he’s pretty cool and mysterious. The combination is not yet tested but knowing Eugene, she really knows how to jive to everyone.

Del Monte Kitchenomics” has proven to be the Filipinos’ trusted culinary partner throughout the years. It has been providing wonderful meal solutions to the Filipino consumers for almost three decades now. And through the years, “Del Monte Kitchenomics” has evolved along with Filipino moms.

“We’re excited to let everyone know that your trusted culinary partner, Del Monte Kitchenomics, is back on TV. This year, we made our show even more appetizing for your viewing pleasure. We’ll take our viewers to different places; we really want them to enjoy our cooking adventures. And of course, this show is made especially for our modern moms. If you’re looking for recipes that your family will surely love, but at the same time easy and quick to prepare, then this is the cooking show for you,” said Susie Aquino, senior brand manager of Del Monte.

The new season will air beginning Feb. 13, every Wednesday and Saturday, before “Eat Bulaga” and every Sunday after “AHA!” on GMA Network.

Aliw Awards 2012 Nominees revealed!

The 25th Aliw Awards Night will be held on November 26 at the Manila Hotel. All awardees will receive the Applause Trophy, which was created by artist Benjo Laygo.

The Aliw Awards honor outstanding performers from the whole range of live entertainment, from the stage to hotel lounges.

25th Aliw Awards finalists
BEST CHILD PERFORMER
Alon Severino (Totong Hilot/Virgin Labfest 8)
Atasha Muhlach (Sound of Music/Resorts World)
Anton Posadas (King and I/Resorts World)
Annika Allado (Sound of Music/Resorts World)
BEST NEW ARTIST
Ana Melisa
Jayke Reyes
KZ Tandingan
Zendee Rose Tenerefe
Derek Monasterio
BEST NEW ARTIST (Group)
All for Patricia
She’s Only Sixteen
Down to Mars
The Filipino Tenors
BEST DANCE COMPANY
G Force
Ballet Manila
St Dominic Savio Dance Troupe
Dangoan Pangasinan
Bungkos Palay, Science City of Munoz NE
Kaloob Music and Dance Ministry
BEST CULTURAL GROUP
Tanghalang SLU (Baguio City)
Sipat Lawin Ensemble (PHSA)
Harlequin Theater Guild (DLSU)
RPSA Cultural Troupe, Angono Rizal
PUP Bataan  Banda Kawayan
BEST CHORAL GROUP
SLU Chorale (Baguio City)
Samiweng Singers (Ilocos Norte)
SDS Chorale (Tandag City, Surigao del Sur)
UST Singers
University of the Visayas Chorale
BEST INSTRUMENTALIST
Mary Ann Espina (Piano)
Rudolf Golez (Piano)
Joseph Esmilla (Violin)
Princess Ibanez (Violin)
Antoni Josef Inacay (Cello)
John Raymond Sarreal (Flute)
BEST EMCEE (FEMALE)
Tessa Prieto-Valdez
Issa Litton
Ladine Roxas
Iza Calzado
Jackie Aquino
BEST EMCEE (MALE)
Luis Manzano
Sam YG
Raymond Gutierrez
RJ Ledesma
Mike Lim
Raymond Lauchengco
BEST STAND UP COMEDIAN
Rex Navarette (Newport Performing Arts Center)
Jon Santos (Music Museum)
Barbie of Siquijor (Kazadja Comedy Bar, Pagadian City)
Wendell Valdez (22nd Street, Cebu City)
Anton Diva ( Punchline)
BEST CLASSICAL DANCER
Lisa Macuja (Swan Song Series/Ballet Manila)
Carissa Adea (Songs/Ballet Philippines)
Emmanuel Guillermo (Songs/Ballet Philippines)
Cyril Fallar (Songs/Ballet Philippines)
BEST CLASSICAL PERFORMER
Dondi Ong
Arthur Espiritu
Andrew Fernando
Randy Gilongo
Clarissa Ocampo
Jonathan Badon
BEST PRODUCTION FOR CHILDREN
Pobreng Alindanaw (Teatrong Gala)
Wizard of Oz (Repertory Philippines)
Jack and the Beanstalk (Kids Act Philippines)
Umaaraw, Umuulan, Kinakasal ang Tikbalang (UP Playwrights Theater)
BEST NON MUSICAL PRODUCTION
Bona (PETA)
Sintang Dalisay (Tanghalang Ateneo)
Totong Hilot (Virgin Labfest 8)
Kafatiran (Virgin Labfest 8 )
The Seagull/Ang Tagak (Dulaang UP)
Unang Ulan ng Mayo (DLSU Harlequin Theater Guild)
BEST MUSICAL PRODUCTION
Sound of Music (Resorts World)
Walang Sugat (Tanghalang Pilipino)
Jack at Mahiwagang Beanstalk (Gantimpala Theater Foundation)
Noli Me Tangere, The Opera (Dulaang UP)
King and I (Resorts World)
BEST STAGE DIRECTOR (NON-MUSICAL)
Ricardo Abad (Sintang Dalisay/Tanghalang Ateneo)
Soxie Topacio (Bona/PETA)
Bobby Garcia (God of Carnage/Atlantis)
Roeder Camanag (Alejandro/Virgin Labfest 8)
JK Anicoche (Kafatiran/Virgin Labfest 8)
Romualdo Tejada (Unang Ulan ng Mayo/Harlequin Theater Guild)
BEST STAGE DIRECTOR (MUSICAL)
Freddie Santos (King and I/Resorts World)
Chari Arespacochaga (Rock of Ages/Atlantis)
Alex Cortez (Noli Me Tangere, the Opera/Dulaang UP)
Arthur Casanova (Seussical The Musical/Brent International)
Jeffrey Camanag/Allain De Leon (Jack at ang Mahiwagang Beanstalk/GTF)
BEST ACTOR (NON MUSICAL)
Edgar Allan Guzman (Bona/PETA)
Jeremy Domingo (Woman In Black/Dulaang Kalay)
Marco Viana (Kafatiran/Virgin Labfest 8)
Paul Jake Paule (Kuneho/Virgin Labfest 8)
Leo Rialp (The Forsaken House/Dulaang UP)
Kalil Almonte (Sintang Dalisay/Tanghalang Ateneo)
BEST ACTRESS (NON MUSICAL)
Eugene Domingo (Bona/PETA)
Menchu Lauchengco Yulo (God of Carnage/Atlantis)
Sherry Lara (Isa Pang Soap Opera/Virgin Labfest 8)
Mosang (Pobreng Alindanaw/Teatrong Gala)
Frances Makil Ignacio (Ang Tagak/ Dulaang UP)
Anna Abad Santos (Seagull/Dulaang UP)
BEST ACTOR (MUSICAL)
Leo Valdez (King and I/ Resorts World)
Ariel Rivera (Sound of Music/Resorts World)
Ivan Nery (Noli Me Tangere, the Opera/ Dulaang UP)
Bimbo Cerrudo (King and I/Resorts World)
Lucky Mercado (Jack at ang Mahiwagang Beanstalk/Gantimpala Theater Foundation)
Patrick Libao (Joe: Filipino Rock’sical/Philippine Stagers Foundation)
BEST ACTRESS (MUSICAL)
Joanna Ampil (Sound of Music/ResortsWorld)
Monique Wilson (King and I/Resorts World)
Liesl Batucan (Forbidden Broadway/Upstart Productions)
Sheila Valderama (King and I/Resorts World)
Myramae Meneses (Noli Me Tangere, the Opera/ Dulaang UP)
Cris Villongco (Sound of Music/Resorts World)
BEST ACTRESS IN A FEATURED ROLE
Aiza Seguerra  (Rock of Ages/Atlantis)
Pinky Amador (Sound of Music/ResortsWorld)
Pinky Marquez (Sound of Music/Resortsworld)
Peewee O’Hara (Isa Pang Soap Opera/Virgin Labfest 8)
Gina Respall (King and I/Resorts World)
Tanya Manalang (King and I/ Resorts World)
BEST ACTOR IN A FEATURED ROLE
Phil Noble (Bona/PETA)
Joey Paras (Bona/PETA)
Abner Delina Jr. (Jack at ang Mahiwagang Beanstalk/Gantimpala Theater Foundation)
Franco Laurel (You’re A Good Man Charlie Brown/9 Works Theatrical)
Brian Sy (Sintang Dalisay/Tanghalang Ateneo)
Fred Lo (Sound of Music/Resorts World)
BEST MUSICAL DIRECTOR
Mike Villegas/Ria Osorio (Aiza Seguerra Bente Singko)
Mel Villena (Swings Out with AMP Band)
Edru Abrahan (Sintang Dalisay)
RJ Jimenez (Jack at ang Mahiwagang Beanstalk)
BEST CONCERT STAGE DIRECTOR
Robert Seña (Swings Out with AMP Band)
Floy Quintos (Jed Madela Beyond Expectations)
Freddie Santos (Mad for Music)
Paul Basinillo (SG/24)
BEST PERFORMANCE IN HOTELS, MUSIC LOUNGES, BARS (FEMALE)
Pat Castillo (Tap Room/Manila Hotel)
Judith Banal (Bar 360/Resorts World)
Julienne Tarroja (Chef and Brewers)
Cathy Go (70’s Bistro, QC)
BEST  PERFORMER IN HOTELS, MUSIC LOUNGES, BARS (MALE)
Tony Marino ( La Cuisine Francaise)
Ronnie Diao (Moomba Bar)
Florante (My Brother’s Moustache)
Arthur Manuntag (Top of  Sheraton)
BEST PERFORMER IN HOTELS, MUSIC LOUNGES AND BARS (GROUP)
Draybers (Resorts World)
Bobby Mondejar and Friends (My Brother’s Moustache)
Mulatto (Resorts World)
BEST PERFORMANCE IN A CONCERT (MALE)
Dingdong Avanzado (Tatlong Bente Singko/Music Museum)
Jed Madela (Back to Basics/Music Museum)
Noel Cabangon (Tuloy ang Byahe/Music Museum)
Gerald Santos (Isang Pasasalamat/Peta Theater)
Bo Cerrudo (Cerrudo atTeatrino)
BEST PERFORMANCE IN A CONCERT (FEMALE)
Isay Alvarez (Swings Out with AMP Band/Teatrino)
Yeng Constantino (Ok Lang Maging Single/Music Museum)
Sitti (Most Requested/Music Museum)
Jonalyn Viray (One Love/Metro Bar)
BEST PERFORMANCE IN A CONCERT (GROUP)
Parokya ni Edgar (Rap Rocker/ Metro  Bar)
Gloc 9 (Rap Rocker/ Metro Bar)
Kamikaze (Rap Rocker/Metro Bar)
The Angelos (Prism of Harmony/Meralco Theater)
BEST COLLABORATION IN A CONCERT
Jose Mari Chan/Richard Poon   (Songwriter and the Crooner/PICC)
Lea Salonga/Cecille Licad/ Lisa Macuja (Legends and Classics/CCP)
Sharon Cuneta/Martin Nievera (Once in a Lifetime/Araneta Coliseum)
Ogie Alcasid/Regine Velazquez (Mr and Mrs A,/Araneta Coliseum)
Aiza Seguerra/Duncan Ramos (Sessions of Love/Music Museum)
Jose and Wally (Concert for Every Juan/Araneta Coliseum)
BEST MAJOR CONCERT (MALE)
Jed Madela (Beyond Expectations/CCP)
Kean Cipriano (One Stage One Night/Aliw Theater)
Christian Bautista (X Class/Meralco Theater)
Eric Santos (Greatest Theme Songs/Meralco Theater)
BEST MAJOR CONCERT (FEMALE)
Aiza Seguerra (Bente Singko/Araneta Coliseum)
Sarah Geronimo ( SG/24 /Araneta Coliseum)
Anne Curtis (Annebisyosa No Other Concert/Araneta Coliseum)
LIFETIME  ACHIEVEMENT AWARD
Danny Dolor
Jose Mari Chan
UP Concert Chorus
Imelda Papin
HALL OF FAME
UP Singing Ambassadors
QC Performing Arts

2012 BroadwayWorld Philippines Awards Nominees revealed, Lea Salonga and Eugene Domingo leads!

Lea Salonga, Eugene Domingo, Cherie Gil, MiG Ayesa, Edgar Allan Guzman, the international touring productions of “Phantom of the Opera” and “Mamma Mia”, Resorts Worlds Manila’s “The King and I” revival, Philippine Opera Company’s “Ang Bagong Harana”, and the late “Stageshow” playwright Mario O’Hara are among the nominees across 25 categories in the inaugural BroadwayWorld Philippines Awards.

 

The nominations were released Wednesday by BroadwayWorld.com, the premier theater website in the US and the UK. The website has expanded its award-giving operations to other territories, including the Philippines, which has seen a bumper crop of excellent theater productions in the past year.

The winners will be decided by online voting, which will run through December 15. Voters can vote only once. The website will provide live statistics throughout the voting period.

Below is the complete list of nominees for the 2012 BroadwayWorld Philippines Awards:

Best International Touring Production (Musical/Play)
(1) “God of Carnage” (Atlantis Productions, Singapore Repertory Theatre)
(2) “Mamma Mia!” (Lunchbox Theatrical Productions)
(3) “Potted Potter” (Lunchbox Theatrical Productions)
(4) “The Phantom of the Opera” (Lunchbox Theatrical Productions)
(5) “Varekai” (Cirque du Soleil)

Best Locally Produced Broadway Show (Musical/Play)
(1) Disney’s “The Little Mermaid” (Atlantis Productions)
(2) “Jekyll and Hyde” (Repertory Philippines)
(3) “Nine” (Atlantis Productions)
(4) Rodgers and Hammerstein’s “The King and I” (Resorts World Manila)
(5) “You’re a Good Man, Charlie Brown” (9 Works Theatrical)

Best Filipino Musical (New/Revival)
(1) “A Fire in the Soul” (De La Salle University)
(2) “Ang Bagong Harana” (Philippine Opera Company)
(3) “Joe: A Filipino Rock’sical” (Philippine Stagers Foundation)
(4) Nacario and Belbis’ “Peter Pan: A Musical Adventure in Neverland” (Kids Acts Philippines)
(5) “Stageshow” (Tanghalang Pilipino)

Best Filipino Play (New/Revival)
(1) “Ang Bangkay” (Philippine Stagers Foundation)
(2) “Battalia Royale” (Sipat Lawin Ensemble)
(3) “Bona” (Philippine Educational Theater Association)
(4) “Kanser” (Gantimpala Theater Foundation)
(5) “Walang Kukurap” (Tanghalang Pilipino)

Best Music for a Filipino Musical (New/Revival)
(1) Eugene Belbis for “Peter Pan: A Musical Adventure in Neverland” (Kids Acts Philippines)
(2) Von de Guzman for “A Fire in the Soul” (De La Salle University)
(3) Ed Gatchalian for “Rivalry: Ateneo-La Salle the Musical” (4th Wall Theatre Company)
(4) William Elvin Manzano for “Flight of a Falcon: A Musical History (Word of Mouth Theater Philippines)
(5) Fulgencio Tolentino, Constancio de Guzman, Mike Velarde, and Chino Toledo for “Walang Sugat” (Tanghalang Pilipino)

Best Book, Lyrics for a Filipino Musical (New/Revival)
(1) Jaime del Mundo, Ed Gatchalian, and Joel Trinidad for “Rivalry: Ateneo-La Salle Musical” (4th Wall Theatre Company)
(2) Vince Groyon for “A Fire in the Soul” (De La Salle University)
(3) Mario O’Hara for “Stageshow” (Tanghalang Pilipino)
(4) Severino Reyes for “Walang Sugat” (Tanghalang Pilipino)
(5) Vince Tañada for “Joe: A Filipino Rock’sical” (Philippine Stagers Foundation)

Best Direction of a Musical
(1) Chari Arespacochaga for “Rock of Ages” (Atlantis Productions)
(2) Bobby Garcia and Chari Arespacochaga for Disney’s “The Little Mermaid” (Atlantis Productions)
(3) Menchu Lauchengco-Yulo for “Jekyll and Hyde” (Repertory Philippines)
(4) Harold Prince for “The Phantom of the Opera” (Lunchbox Theatrical Productions)
(5) Michael Williams for “You’re A Good Man, Charlie Brown” (9 Works Theatrical)

Best Direction of a Play
(1) JK Anicoche for “Battalia Royale” (Sipat Lawin Ensemble)
(2) Audie Gemora for “Next Fall” (Repertory Philippines)
(3) William Elvin Manzano for “The Woman in Black” (Dulaang Kalay and Word of Mouth Theater Philippines)
(4) Richard Hurst for “Potted Potter” (Lunchbox Theatrical Productions)
(5) Soxie Topacio for “Bona” (Philippine Educational Theater Association)

Best Actor (Musical)
(1) Lorenz Martinez for “Forbidden Broadway” (Upstart Productions)
(2) Bibo Reyes for “Bare” (Blue Repertory)
(3) Jonathan Roxmouth for “The Phantom of the Opera” (Lunchbox Theatrical Productions)
(4) Leo Tavarro Valdez for “The King and I” (Resorts World Manila)
(5) Michael Williams for “Jekyll and Hyde” (Repertory Philippines)

Best Actor (Play)
(1) Art Acuña for “God of Carnage” (Atlantis Productions, Singapore Repertory Theatre)
(2) David Bianco for “Next Fall” (Repertory Philippines)
(3) Bart Guingona for “Next Fall” (Repertory Philippines)
(4) Edgar Allan Guzman for “Bona” (Philippine Educational Theater Association)
(5) Adrian Pang for “God of Carnage” (Atlantis Productions, Singapore Repertory Theatre)

Best Actress (Musical)
(1) Liesl Batucan for “Forbidden Broadway” (Upstart Productions)
(2) Rachelle Ann Go for Disney’s “The Little Mermaid” (Atlantis Productions)
(3) Menchu Lauchengco-Yulo for “Nine” (Atlantis Productions)
(4) Claire Lyon for “The Phantom of the Opera” (Lunchbox Theatrical Productions)
(5) Shiela Valderrama-Martinez for “The King and I” (Resorts World Manila)

Best Actress (Play)
(1) Ana Abad Santos for “The Seagull” (Dulaang UP)
(2) Eugene Domingo for “Bona” (Philippine Educational Theater Association)
(3) Menchu Lauchengco-Yulo for “God of Carnage” (Atlantis Productions, Singapore Repertory Theatre)
(4) Gianina Ocampo for “Leading Ladies” (Repertory Philippines)
(5) Lea Salonga for “God of Carnage” (Atlantis Productions, Singapore Repertory Theatre)

Best Featured Actor (Musical)
(1) MiG Ayesa for “Rock of Ages” (Atlantis Productions)
(2) Raymund Concepcion for “The King and I” (Resorts World Manila)
(3) Anthony Downing for “The Phantom of the Opera” (Lunchbox Theatrical Productions)
(4) Junix Inocian for “Jekyll and Hyde” (Repertory Philippines)
(5) Jett Pangan for “Rock of Ages” (Atlantis Productions)

Best Featured Actor (Play)
(1) Niccolo Manahan for “Next Fall” (Repertory Philippines)
(2) Julienne Mendoza for “Bona” (Philippine Educational Theater Association)
(3) Phil Noble for “Bona” (Philippine Educational Theater Association)
(4) Joey Paras for “Bona” (Philippine Educational Theater Association)
(5) Lou Veloso for “Walang Kukurap” (Tanghalang Pilipino)

Best Featured Actress (Musical)
(1) Cherie Gil for “Nine” (Atlantis Productions)
(2) Carla Guevara-Laforteza for “Nine” (Atlantis Productions)
(3) Sweet Plantado for “You’re a Good Man, Charlie Brown” (9 Works Theatrical)
(4) Eula Valdez for “Nine” (Atlantis Productions)
(5) Cris Villonco for “Jekyll and Hyde” (Repertory Philippines)

Best Featured Actress (Play)
(1) Liesl Batucan for “Next Fall” (Repertory Philippines)
(2) Stella Cañete for “The Seagull” (Dulaang UP)
(3) Mymy Davao for “Walang Kukurap” (Tanghalang Pilipino)
(4) Cindy Liper for “Ang Bangkay” (Philippine Stagers Foundation)
(5) Anna Luna for “Bona” (Philippine Educational Theater Association)

Best Crossover Artist (Mainstream to Theater)
(1) Rachelle Ann Go for “Disney’s “The Little Mermaid” (Atlantis Productions)
(2) Edgar Allan Guzman for “Bona” (Philippine Educational Theater Association)
(3) Vina Morales for “Rock of Ages” (Atlantis Productions)
(4) Nadine Samonte for “The Seagull” (Dulaang UP)
(5) Erik Santos for Disney’s “The Little Mermaid” (Atlantis Productions)

Best Musical Direction (Musical)
(1) Ceejay Javier for Disney’s “The Little Mermaid” (Atlantis Productions)
(2) Rodel Colmenar for “The King and I” (Resorts World Manila)
(3) Guy Simpson for “The Phantom of the Opera” (Lunchbox Theatrical Productions)
(4) Joseph Tolentino for “You’re A Good Man, Charlie Brown” (9 Works Theatrical)
(5) Onyl Torres for “Jekyll and Hyde” (Repertory Philippines)

Best Scenic Design (Musical/Play)
(1) Maria Björnson for “The Phantom of the Opera” (Lunchbox Theatrical Productions)
(2) David Gallo for “Nine” (Atlantis Productions)
(3) Lex Marcos for Disney’s “The Little Mermaid” (Atlantis Productions)
(4) Joey Mendoza for “Jekyll and Hyde” (Repertory Philippines)
(5) Jo Tecson for “The King and I” (Resorts World Manila)

Best Lighting Design (Musical/Play)
(1) Jay Aranda for Disney’s “The Little Mermaid” (Atlantis Productions)
(2) Andrew Bridge for “The Phantom of the Opera” (Lunchbox Theatrical Productions)
(3) Katsch Catoy for “Stageshow” (Tanghalang Pilipino)
(4) Art Gabrentina for “Joe: The Filipino Rock’sical” (Philippine Stagers Foundation)
(5) Meliton Roxas Jr. for “The Woman in Black” (Dulaang Kalay and Word of Mouth Theater Philippines)

Best Costume Design (Musical/Play)
(1) Maria Björnson for “The Phantom of the Opera” (Lunchbox Theatrical Productions)
(2) Mio Infante and Twinkle Zamora for “You’re a Good Man, Charlie Brown” (9 Works Theatrical)
(3) Rajo Laurel and Aksana Sidarava for “The King and I” (Resorts World Manila)
(4) Eric Pineda for Disney’s “The Little Mermaid” (Atlantis Productions)
(5) Twinkle Zamora for “Rock of Ages” (Atlantis Productions)

Best Choreography (Musical)
(1) Gillian Lynne for “The Phantom of the Opera” (Lunchbox Theatrical Productions)
(2) Cecile Martinez for Disney’s “The Little Mermaid” (Atlantis Productions)
(3) Cecile Martinez for “The King and I” (Resorts World Manila)
(4) Denisa Reyes for “Stageshow” (Tanghalang Pilipino)
(5) Anthony Van Laast for “Mamma Mia!” (Lunchbox Theatrical Productions)

Best Sound Design (Musical/Play)
(1) Alden Acosta for “The Woman in Black” (Dulaang Kalay and Word of Mouth Theater Philippines)
(2) Rards Corpuz for “The King and I” (Resorts World Manila)
(3) Bobbit Jacinto for Disney’s “The Little Mermaid” (Atlantis Productions)
(4) Jethro Joaquin for “Bare” (Blue Repertory)
(5) Martin Levan for “The Phantom of the Opera” (Lunchbox Theatrical Productions)

Best Theater Company
(1) Atlantis Productions
(2) Lunchbox Theatrical Productions
(3) Philippine Educational Theater Association
(4) Repertory Philippines
(5) Resorts World Manila

Best Theatrical Venue
(1) Carlos P. Romulo Auditorium
(2) CCP Tanghalang Nicanor Abelardo
(3) Meralco Theater
(4) Newport Performing Arts Theater
(5) PETA-Phinma Theater

Eugene Domingo, Jose and Wally to host “Celebrity Bluff” on GMA 7!

Beginning this November, Saturday evenings will never be the same as the comic duo of Jose Manalo and Wally Bayola joins 7th Golden Screen Awards Best Actress Eugene Domingo in a game show that will surely entertain and thrill viewers and contestants alike — “Celebrity Bluff.”

 
Eugene is the game master of the show, while Jose and Wally are the resident celebrity bluffers whose goal it is to confuse contestants so they will not be able to give the right answers to a set of trivia questions.
A guest celebrity bluffer will also be invited each week to join Jose and Wally.
During its first few weeks, the show will feature celebrity contestants although the contest might soon be opened to the general public via auditions.
Celebrity Bluff” is airing very soon on GMA-7.
Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...